2024 Författare: Adelina Croftoon | [email protected]. Senast ändrad: 2023-12-17 02:18
7 tusen dollar betalades för ett fotografi av vad man tror är ett Yeti -fotavtryck, som togs i Himalaya 1951. Ett fotografi av det mystiska fotavtrycket som man tror tillhör Bigfoot såldes för 3500 pund (7 000 dollar).
Fotografiet ställdes ut på Christies London-baserade utforsknings- och reseauktion.
Ett foto av Bigfoot fotavtryck togs i Himalaya 1951. Ett team av klättrare åkte dit på ett spaningsuppdrag innan de försökte erövra Everest för första gången, vilket hände två år senare.
En av dem, Tom Bourdillon, skickade ett foto till sin vän Michael Davis med inskriptionen på baksidan: "Dear Mick, this is a photo of the footprints: sorry for the delay. Vi snubblade över dem på ett högt bergspass under expedition till Everest 1951."
"Jag vet inte vad det är, men jag är helt säker på att de inte tillhör några av de djur som lever i Himalaya. Jämför djupet på dessa spår med Mike Wards. Tom Bourdillon "
Bigfoot sågs första gången 1925 av NA Tomaz, medlem i Royal Geographical Society, under en expedition till Himalaya. Förekomsten av Bigfoot har orsakat hetsiga kontroverser, men hittills har fakta som bekräftar det inte lämnats.
Rekommenderad:
Bilregistratorns Kamera Filmade En Enorm Bigfoot Bland De Snötäckta Tallarna
En namnlös kanadensisk oljebolagsanställd är övertygad om att en enorm Bigfoot (Yeti) fångades på kameran hos hans bilregistrator. Detta ögonblick (se nedan) fångades den 12 mars 2020 i en snöig skog nära Banff National Park, nära byn Nordegg i västra Alberta. På grund av en snöstorm kunde den här medarbetaren inte fortsätta att köra längs vägen på ett tag, så han stannade upp och började be om hjälp på radion (Paranormal News
En Jägare Från Kuzbass Påstår Sig Ha Räddat "Bigfoot"
Bosatt i byn Senzaski Kichi i Kemerovo -regionen, hävdar jägaren Afanasy Kiskorov att han räddade en Bigfoot under en översvämning på berget floden Kabyrza. Hans handling sågs av lokalbefolkningen. Enligt administrationen i distriktet Tashtagol i regionen, där Shorsky -distriktet ligger - hominidens förmodade livsmiljö, hörde Kiskorov och andra lokala jägare en stark iskris och ett genomborrande yl. När de gick och ropade såg jägarna i floden, cirka 10 meter från stranden
"Obsessed" Docka Säljs På EBay
En docka såldes på nätauktionen eBay, vars tidigare ägare påstår sig vara en viss ond anda. Tidningen The Daily Star uppmärksammade tillkännagivandet om försäljningen av ett ovanligt parti. Produktbeskrivningen indikerar att med utseendet på en gammal och lumpen docka började konstiga saker hända i hennes älskarinnas hus: barnen började vakna med repor, hon fick på något sätt ett blåmärke medan leksaken visade tecken på paranormala aktivitet, i synnerhet”det pratade barnsligt
Britterna Klagar På Konstig "plast" Kål Som Säljs I Stormarknader
Massor av kunder i hela Storbritannien började klaga förra veckan om ovanlig kål som säljs i butiker över hela Storbritannien. Enligt människor ser kål för tuff ut och har en misstänkt plastlukt om kålbladet tänds. Så Tina DeMill från Weston-super-Mare, Somerset, köpte ett huvud av Redmere Farms kål i Tesco stormarknad i slutet av juli. När hon började laga mat misstänkte hon omedelbart att något var fel, och sedan du
Titanic Captain's House Säljs För Spöken
Kapten `` Titanic '' Edward Smiths hus är till salu. Äldre makarna Louise och Neil Bonner bestämde sig för att överge sin tvåvåningshus från 1800-talet, som ligger i det brittiska länet Staffordshire, för 80 tusen pund. Edward Smith (till höger) är kapten på Titanic. Enligt Daily Mail drevs ägarna till ett sådant steg genom att '' mystiska händelser '' ägde rum i huset. Bonners är säkra på att spöket till den avlidne kaptenen på Titanic har hamnat i deras hem